The Hon. Justice Peter McClellan AM

BIOGRAPHY
Justice McClellan AM was sworn in as a judge of the Supreme Court of New South Wales on 30 January 2001. He was the Commercial List Judge in 2002-2003 and soon after on 25 August 2003 he was sworn in as Chief Judge of the Land and Environment Court of New South Wales. On 2 September 2005 Justice McClellan was sworn in as Chief Judge at Common Law in the Supreme Court, responsible for the management of the court’s business in major civil litigation and major crime. On 21 February 2013 he was appointed a Judge of Appeal. On Friday, 11 January 2013 the then Governor-General of the Commonwealth of Australia, Her Excellency Quentin Bryce, appointed six Commissioners for the Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse. Justice McClellan was the Chief Royal Commissioner of the Royal Commission from January 2013 to December 2017. Justice McClellan was admitted to practice law in 1974 and appointed Queen’s Counsel in 1985. He became a Member of the Order of Australia (AM) in 2011 for services to the judiciary through the Supreme Court of NSW, to environmental law, and to legal education.